Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Divoká a kmérská Kambodža

Země s velkolepou historií a tragickou současností. Krvavý komunistický experiment a občanská válka zanechaly zemi pustou, bez spektra turistických atrakcí a potřebné infrastruktury. I tak ale zastíní všechny své sousedy. Kambodža má totiž chrámy Ankoru.  Ty vydají za zemi plnou monumentů, umlčí vás, ohromí, změní dosavadní měřítka.   K nim se upíná veškerá národní hrdost, najdete je na penězích, pivě, v názvech hotelů i restaurací. Ankor Wat je Kambodža. Já v této zemi trávím 2 týdny a chrámy Ankoru si nechávám na závěr, jako zlatý hřeb.

 

Ze Saigonu mířím asi 6ti hodinovou cestou autobusem do hlavního města Phnom  Penhu. Přijíždím večer a první co mě zaujme je, že zde není žádné pouliční osvětlení. Město je tmavé, jen z obchodů a restaurací prosvítá zářivková modrá. Okamžitě si vzpomenu na varování mnohých známých a Lonely Planet, ohledně nočních ozbrojených přepadení, které jsou zde celkem běžnou záležitostí. Jdou po penězích, jakémkoli množství, stačí 2 dolary, abyste se vyplatili. Ale stejně… Takže vzhůru do nejbližšího hotelu a zbytek večera nevylízat. Kromě tmy mě v Kambodži vítá i neskutečné horko – je konec hot season, teploty ani přes noc neklesají pod 30 stupňů. Phnom Penh není  malebnou metropolí bývalé Indočíny jako Vientienne nebo Hanoj. Toto neinspirativní město nabízí turistovi jeden příjemný komplex  kolem královského paláce a stříbrné pagody, ale především několik memoriálů  spojených s vládou Rudých Kmérů.

Přiznám se, že jsem toho před příjezdem do Kambodži o Rudých Kmérech moc nevěděla. Pokud jste na tom podobně, tak nabízím krátké historické okénko: Rudí Kmérové, vedení generálem Pol Potem byli ideologicky extrémní maoisté (komunisté). Podařilo se jim dostat k moci po občanské válce a chaosu, který vznikl odchodem francouzů a probíhající válkou v sousedním Vietnamu. Jakmile se Pol Pot dostal k moci, zrušil peníze (!!), nemocnice a školy, vyhnal lidi z měst, udělal z nich rolníky, kteří měli pěstovat rýži. Okamžitě začal vyvražďovat veškerou inteligenci, lékaře, učitele, diplomaty, novináře. Později už vraždili v podstatě kohokoli, kdo se jim dostal pod ruku. Kambodža měla na začátku roku 1976 7 milionů obyvatel, z nichž za 4 roky byli zavražděni nebo zemřeli hladem 3 miliony, tj. více než třetina národa. Staršího člověka, aby v dnešní Kambodži pohledal, a každý, každičký člověk, který zde žije, někoho ztratil. Pokud padlo například podezření na muže, že by mohl být lékař, okamžitě šla na popravu celá jeho rodina. Zabíjelo se poměrně primitivními způsoby, mačetou, shozením ze skály, malá mimina se vzala za nohu a hlavou se jim mrsklo o strom. Mrtvoly se pohřbívaly do hromadných hrobů na tzv. killing fields, kterých je Kambodža plná. Režim byl nakonec po 4 letech svržen, občanská válka ale v provinciích trvala ještě léta a …to nejlepší na závěr…dodnes za tyto zločiny byli odsouzeni asi 3 lidé! (konec okénka)

V Phnom Penhu najdete nejznámější vězení Pol Potova režimu S21 a také killing fields upravené do pietního památníku s muzeem, které vysvětluje historickou analogii.  Vražedná pole jsou ale po celé zemi, například za městem Battambang jsem navštívila jeskyni, do jejíž průrvy shazovali lidi, aby je zabili.

Z Phnom Penhu mířím do města Kampot. Průvodce píše, že toto město není o tom, co zde uvidíte, ale jak se zde budete cítit. A skutečně, v Kampotu panuje pohoda, venku se hraje biliard, turista může jen kroužit ulicemi na kole nebo vysedávat v jedné z příjemných hospůdek u řeky. To stejné se dá říct i o městě Battambang, byť druhém největším v Kambodži, ale s atmosférou jihočeské vesnice. Oblíbenou turistickou aktivitou je také pozorování vesnické života, který je zde velmi chudý, ale díky pomalému vývoji, zachovaný v tradiční podobě.  A to je „skutečná Kambodža“ – země plná velmi chudých lidí, kteří se starají o svá pole, vychovávají děti, žijících pomalým, vesnických životem.

Zvláštní zastávkou je přímořské letovisko Sihanukville. Příjemná písečná pláž je zde transformována do střediska alkoholu, drog a prostitutek. Za koktejl zaplatíte 30kč, za happy koktejl 40, kolik stojí prostitutka nevím, ale zřejmě nebude drahá, protože si je bílí pánové pronajímají na celé dny. Levného alkoholu a drog využívají zase britští adolescenti, kteří zde zakončují svou pouť za zničením jater, začínající ve Vang Vieng, v Laosu.

A je to tady! Po 10 dnech flákání, odpočinku a „chilling-out“ mířím do Siem Reap za bájným Ankorem. Přesto, že je přes den ke 45 stupňům, pronajímám kolo a šlapu jako o závod asi 7km za město směrem ke chrámům. Po cestě se zastavuji a kupuji 3 denní vstupenku. Průvodce varuje ohledně dlouhých front, ale já jsem první na řadě. To je slibné – zabijácké teploty zřejmě všechny turisty odradily, Ankor bude jen můj!   Za několik minut se přede mnou objevuje gigantický vodní příkop obklopující Ankor Wat, potom obvodová zeď, potom prosvítají horní věže hlavního chrámu. Utíkám přes most, první hlavní branou, potom přes obrovské nádvoří, ke zdobené balustrádě, potom první nádvoří, druhé nádvoří, hlavní chrám. Moje pocity jsou zvláštní. Asi nejblíže je, že jsem Ankor při první návštěvě prostě nepobrala. Komplex chrámu je obrovský, na neuvěřitelné ploše, plný věcí na které koukat a můj mozek to prostě nestíhá dávat dohromady. (Něco podobného jako když vidíte Grand Canyon – je tak obrovský a dokonalý, že máte pocit jako byste koukali na tapetu.) V průběhu mých 3 dnů navštěvuji Ankor Wat ještě 3x – pro odpolední světlo, pro svítání a na rozloučení a skutečná fascinace chrámem přichází až při 3. nebo dokonce 4. návštěvě. Fenomenální.

Největším překvapením pro mě ale jsou ostatní chrámy Ankoru. Ankor Wat je přece jenom profláklý, je na všech fotkách, vybírá si veškerou slávu. Chrámů Ankoru je ale kolem Siem Reap několik desítek a minimálně 10 je jich naprosto neuvěřitelných.  Je zde chrám s věžemi, ze kterých na vás kouká několik desítek strážných obličejů, máte pocit, že v každém okamžiku jste pod dohledem, sledováni. Tuhle stavbu musel navrhnout nějaký génius nebo šílenec! Potom je zde chrám kouzelně prorostlý džunglí; všechno si můžete prozkoumat, nikde není nikdo, kdo by vám zabránil vstupu na rozvrácená místa. Další chrám má naprosto neuvěřitelné detailní zdobení s polonahými tanečnicemi i nelítostnými bohy.  A tak můžu pokračovat dál. Navíc se potvrdilo moje očekávání, je pekelné horko a turistů tak málo, že jsem na některých chrámech úplně sama. A to nemluvím o těch odlehlých, ale o chrámech v rámci hlavního areálu. Pokud snesete vedro a celodenní koupel ve vlastním potu, pak můžu rozhodně doporučit květen jako ideální měsíc pro návštěvu Ankoru.

Novinkou pro mě byla i historie Ankoru. Byl postaven středověkými kméry, kteří byli silně ovlivněni Indickou kulturou. Kmérové byli hinduisté a architektura je podobná stavbám v Indii, například chrámům v Khajurahu. Po úpadku kmérského království se komplexu ujali buddhisté, a tak je nyní poutním místem pro obě náboženství.

Kolem Siem Reap trávím 5 dní, chrámový maraton prokládám dny odpočinku. Můžu říct, že 3 dny je na Ankor absolutní minimum. Já tam každý den trávila kolem 12 hodin a tak tak jsem to stihla. Pokud rádi fotíte a tudíž je pro vás použitelné jen ranní a večerní světlo, tak potřebujete koupit týdenní vstupenku.

Takže mám další fajfku. Ankor Wat, 8. div světa, monument stejného významu jako Velká Čínská zeď, Taj Mahal či Maccu Piccu  - splněno.  Jedu vyřídit několik praktických záležitostí do Kuala Lumpur a pak hurá za klokanama!  Za klokanama? Inu, za čím jedu do Austrálie se dočtete brzy…

Novinky a fotky z mých cest najdete na:

http://www.facebook.com/pages/Kolem-světa-s-blechou-v-baťohu/203083496374699?ref=hl

Blog je přesunut na stránky:

http://blechavbatohu.cz/

 

Autor: Adriena Vyzulová | čtvrtek 9.6.2011 11:11 | karma článku: 32,66 | přečteno: 4722x
  • Další články autora

Adriena Vyzulová

Průvodkyní po zemětřesení

Na každém zájezdu se stane jedna katastrofa. Alespoň podle mé soukromé statistiky. Někdo spadne z motorky, jiného pokouše opice, spolubydlící se pohádají na nože, v očích vylekaného turisty nepřekonatelná situace.

29.5.2015 v 13:48 | Karma: 11,47 | Přečteno: 392x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

V rytmu caipirinhi: Brazílie

Stojím na pahorku Corcovado, socha Ježíše Spasitele za zády, dech-beroucí vyhlídka na Rio přede mnou. Dnes je poslední den mé cesty kolem světa. Ten opravdový poslední den, zítra už jen nasednu do letadla a odletím do Frankfurtu. Dnes se ještě můžu dopoledne toulat deštným pralesem, pozorovat hopsající opice a žasnout nad krásnou polohou tohoto města, odpoledne se koupat v Atlantiku a večer popíjet na pláži caipirinhu. Tomu říkám poslední den cesty kolem světa. A že to byla jízda! Jen když si vezmu tyhle poslední tři týdny...

24.9.2012 v 8:00 | Karma: 22,34 | Přečteno: 2208x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Koka, koka a zase koka: Bolívie

Krajina pustá, s malými kopci kolem, ledový vítr, před námi obrovské, z části zamrzlé jezero. A my koukáme jak na tom jezeře bruslí plameňáci. Svými dlouhými nohami, které jsou zakončené malou ploutvičkou, se neobratně rozbíhají k letu na ledové ploše jezera. Vypadají u toho jako prvňáčci, když jsou do školy při urputných mrazech. Naprosto neskutečný obraz. A to za polední dny rozhodně není první. Cesta přes solnou poušť Salar Uyuni a dále do národního parku Eduardo Avaroa je plná výjevů jako vytržených z obrazů Salvadora Dalího a my s kamarádkou Míšou jedeme celé 3 dny našeho výletu se spadlou čelistí.

10.9.2012 v 8:00 | Karma: 16,32 | Přečteno: 1357x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Oslavy Inků: Peru

Moje slunce, můj otče! S velkou radostí Tě zdravíme, V objetí Tvého světla, Moje slunce, můj otče, Moje slunce, můj otče, Ty dáváš sílu celému světu, Dělíš se s námi o Tvé teplo, Moje slunce, můj otče!

27.8.2012 v 8:00 | Karma: 17,06 | Přečteno: 1405x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Milostná aféra s Ekvádorem

Málo které hlavní město dělá takovou reklamu celé své zemi, jako Quito Ekvádoru. Jeho koloniální ulice jsou jedny z nejkrásnějších v Jižní Americe a v jejích zlatem-vykládaných katedrálách si přijde na své nejeden milovník historické architektury. Quito ale je především živé město, díky svým obyvatelům přímo pulzující energií. Lidé vysedávají v kavárničkách a jídelničkách, odkud na vás doléhá vůně grilovaného masa a silné kávy. Ženy v tradiční sukni ke kolenům, vyšívané blůzce a s mysliveckým kloboukem s pavím perem na ulicích prodávají ovoce a zeleninu. Už dlouho jsem si tak neužila pobytu ve městě, jako tady. Krajina, ve které je Quito zasazeno také nemá v Jižní Americe srovnání. Ve výšce 2750mnm je obklopeno hned třemi zasněženými vrcholky nad 5000m. Lanovka vás vyveze do 4100m a celé město, stejně jako hřeben za ním máte jako na dlani: Cayambe (5790mnm), Antisama (5753mnm) a konečně dokonalý kužel kráteru Cotopaxi (5897mnm), který je nejvyšší aktivní sopkou na světě.

13.8.2012 v 8:00 | Karma: 17,03 | Přečteno: 1279x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Necítí bolest a nekomunikuje. Matyas trpí vzácným syndromem, rodina shání pomoc

28. dubna 2024  18:24

Zpomalený vývoj, neschopnost ovládat tělo, záchvaty vzteku či snížený práh bolesti. Tak vypadá...

Trump si před Bidenem udržuje náskok, ukazuje předvolební průzkum

28. dubna 2024  18:11

Bývalý republikánský prezident Spojených států Donald Trump, který se opět uchází o křeslo v Bílém...

Ruské vojsko dobylo další ves, hlásí Moskva. Padnout měla Novobachmutivka

28. dubna 2024  14:27,  aktualizováno  17:51

Sledujeme online Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo v...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 46
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1896x
Novinky z mé cesty na:
http://blechavbatohu.cz/
a na FB:
http://www.facebook.com/pages/Kolem-sv%C4%9Bta-s-blechou-v-ba%C5%A5ohu/203083496374699

Seznam rubrik